Relax....alebo peklo - Desatoro milovníka zvierat na cestách
Leto znamená predovšetkým dovolenky, prázdniny, slnko, vodu, pláž, proste pohodu. Pre našich zvieracích spoločníkov sa však stáva práve toto ročné obdobie najkritickejším. Kým my trávime čas niekde pri vode, extrémne letné horúčavy môžu byť pre našich miláčikov osudné. Ich zdravie a život ohrozuje mnohokrát naša nevedomosť či ľahostajnosť. Ponúkame zopár jednoduchých rád ako urobiť leto pohodovým aj pre zvieratá......
■ Všetky zvieratá musia mať neustále k dispozícii čerstvú vodu! Platí to nielen pre psy a mačky, ale aj drobné hlodavce či teráriové zvieratá.
■ Žiadne zviera nesmie zostať bez dozoru v aute, aj keď je zaparkované v tieni a okno je pootvorené. V stojacom aute vzduch neprúdi a i v chládku po krátkom čase teplota závratne stúpa.
■ Zrýchlené dýchanie, únava, strata vedomia - to sú varovné signály slnečného úpalu. Zviera treba uložiť na chladné tienisté miesto, ochladiť končatiny a ihneď kontaktovať veterinára. Najmä severské psy môžu mať srdcové ťažkosti. Treba priebežne kontrolovať, či má dostatok vody na schladenie.
■ Všetky zvieratá musia mať stále možnosť skryť sa pred priamym slnkom. Skontrolujte, či majú k dispozícii chládok, a to nielen pes či mačka, ale aj vtáci v klietkach, rybičky v akváriu alebo škrečky a morčatá. Balkón sa v letných mesiacoch mení na rozpálenú pec. Psia búda pred domom tiež potrebuje zatienenie, aby sa z nej nestal pekáč.
■ Pozor na prievan - pre nás je určite osviežujúci, ale nie po celý deň. Takže v ňom nezabudnite napr. klietku. Vták na to môže doplatiť životom.
■ Nápad dopriať psíkovi pohyb v behu za bicyklom je jeden z najhorších. Prehriatie pohybom, teplo sálajúce z betónu, asfaltu či pôdy je najrýchlejším spôsobom, ako zvieraťu spôsobiť kolaps. Venčenie počas extrémnych teplôt treba načasovať na ráno a večer a vyhýbať sa dlhým prechádzkam počas dňa.
■ Ak ste sa rozhodli cestovať so zvieraťom, nesmiete zabudnúť na pár dôležitých vecí: psík musí byť v aute zabezpečený tak, aby neobťažoval vodiča a nespôsobil tým dopravnú nehodu, pri otváraní dverí musí byť zviera na vôdzke, aby nemalo možnosť vbehnúť do vozovky. Tiež nie je vhodné pred cestou kŕmiť, ale počas celej cesty musí mať k dispozícii misku s vodou. Mačky sa vždy prepravujú v prepravkách.
■ Ak naopak nechávate zvieratko v hoteli, alebo vám ho niekto počas vašej dovolenky opatruje, nechajte adresu prechodného pobytu, telefónne číslo a zviera zabezpečte neodnímateľným označením, najlepšie mikročipom.
***************************************************************************************************************************
DESATORO milovníka zvierat na cestách Turisti z celého sveta cestujú krížom krážom po zemeguli,oddychujú pri mori, fotografujú sa pred kultúrnymi pamiatkami,vychutnávajú pozostatky prírodných krás, lovia exotiku a atrakcie. Prázdninový raj sa však na mnohých miestach stáva peklom pre zvieratá – časté obete turistického priemyslu. Tu je niekoľko rád, ako pomôcť zvieratám, ak sa v cudzine stretnete s ich týraním:
1.Ak bývate v hoteli alebo rekreačnom stredisku, kde na pobavenie predvádzajú divoké zvieratá, vyjadrite vedeniu ubytovacieho zariadenia písomne svoj nesúhlas. Vyhýbajte sa hotelom, ktoré sa chovajú zvlášť necitlivo k okolitému prostrediu a divokým zvieratám (napríklad narušujú hniezdiská korytnačiek a pod.).
2.Nekupujte zvieratá odchytené v prírode ani produkty z nich. (Okrem iného sa tiež vystavujete nebezpečiu, že pôjde o druh podliehajúci kontrole CITES a za jeho transport hrozia citeľné postihy.)
3.Nekupujte ani nezbierajte živé organizmy z mora. (Napríklad koraly rastú celé stáročia a poskytujú životne dôležitú oporu a útočisko najrôznejším morským živočíchom.)
4.Neplaťte za fotografovanie s divokými zvieratami! (tancujúcimi medveďmi, opičkami, krokodílmi a pod.)
5.Ak chcete pomôcť túlavým psom a mačkám, vyberajte rozumne potravu, ktorú im ponúknete. Nedávajte im zbytky korenených, tučných, smažených jedál, ani skazené potraviny. (Lepšou možnosťou ako pomôcť, je venovať príspevok niektorému miestnemu útulku.)
6.Zaujímajte sa o to, ako bola získaná potrava, ktorú konzumujete, najmä ak ide o miestne špeciality, ktoré sa dajú ťažšie identifikovať.
7.Nenavštevujte predstavenia a zábavné show, v ktorých sú zvieratá týrané a nútené ku neprirodzeným výkonom (cirkusy, býčie a iné zápasy, delfináriá a pod.) – platením vstupného podporujete zlé zaobchádzanie so zvieratami!
8.Skôr ako pôjdete na dovolenku, zistite si čo najviac informácií o miestnej prírode a zvieratách. (Užitočné je zistiť kontakt na nejakú miestnu organizáciu ochrany zvierat – pozri www.wspa.org.uk/directory.)
9.Prípady týrania sa snažte zdokumentovať fotoaparátom alebo videokamerou - tieto záznamy sú hodnotným dôkazom.
10.Pokúste sa nahlásiť závažné prípady týrania zvierat s čo najväčším množstvom konkrétnych údajov na
- miestnu políciu
- miestnu ochranársku organizáciu
- kontaktujte inšpektorov Slobody Zvierat pre slovenské prípady.
*********************************************************************************************
Prosím kontaktujte nás na císle 02/16 187 vzdy, ked zbadáte zviera v ohrození!
Urobme svet zvierat humánnejší!
Pavla Dugovičová
Predsedníčka Slobody zvierat