Pooperačná starostlivosť o sučky
Pooperačná starostlivosť o sučky
Autor: Katarína Kopálová
Po prebudení: sučka je ešte malátna. Záleží na temperamente. Vo všeobecnosti sa aktívne a malé psy prebudia rýchlejšie. Mali sme už také sučky, čo doslova sami odkráčali z operačného stola. Je to individuálne. Moja bola malátna. Ledva si vládala udržať hlavu. Neveľmi sa pohybovala. Niektoré môžu kňučať. Záleží na použití anestetík, ktoré aplikuje veterinár, no nemali by sa diametrálne odlišovať. Nebude to však kňučanie od bolesti! Psíček bude pod vplyvom liečiv, ktoré menia stav vedomia, laicky povedané nadrogovaný. Znie to čudne, však?! Ale až také zlé to nie je. Kolegyne z OZ Túlavá labka to vystihli úplne super, keď povedali, že ma možno sučka vidí ako šunku. Sučinka nebude chcieť piť, ak áno tak minimálne. Jesť nebude.
Deň 1:Sučka môže byť smutný. Opäť to je individuálne. Je dosť pravdepodobné, že sa vaša dáma urazí a nebude sa s vami baviť. Kamarátkina sučinka viezla na 3 dni pod gaučovku, kde ich trávila čítaním dámskych magazínou čo jej podávali na uzmierenie. Medzi nami: celkom to pomohlo. Celkovo sú prvé tri dni najťahšie. Aj tento deň ešte nebude chcieť behať. Mala by odpočívať, ležkať a "čítať noviny." Možno bude chcieť jesť menej, možno viac. Opäť záleží na psíkovi. Netreba ho prekrmovať. Odporúča sa kŕmiť varenou stravou (ak dáte granulky nevadí. Venčite ju na vôdzke, aby ste zabránili behaniu. Nedovoľte jej skákať a behať.
Deň 2: Sučka môže byť z laického pohľadu "stále urazená". Netrápte sa ak sa s vami nebaví. Ju to prejde. Len si musí zvyknúť na pocit "prázdna" v brušku. Tie tri dni to trvá kým si zvykne, že nemá maternicu. A viac priestoru pre žalúdok. Čo môže patrične využiť. Preto treba znížiť kŕmnu dávku!! Ja som si myslela, že všetko bude z tohto hľadiska v pohode, že sú to len fámy: "pes po kastrácii stučnie". No tým, že sa jej zabraňuje v pohybe priberá. Tak dajte pozor, aby vaša psia slečna nevyzerala ako balónik. Treba ju obmedzovať v pohybe (do akej miery vám povie veterinár. Záleží na type stehov)
Deň 3: Začnú sa prejavovať "tiky", ktoré psíček môže mať (no nemusí. Môžu sa prejaviť už na deň 2. Čo sem patrí: psík sa z ničoho nič strhne a ide skryť, plazí sa preč so stiahnutým chvostom opäť z ničoho nič, má triašku. Môže sem patriť aj nadúvanie. Rana psíka svrbí a páli. Samozrejme, dostane lieky proti bolesti. Intenzitu svrbenia môžete znížiť potieraním nechtíkovou masťou. Pokiaľ začne rana mokvať uvaríte silnejší repíkoví čaj, ktorý necháte vychladnúť a ním potriete ranu. Každý psík prežíva obdobie rekonvalescencie inak. Nemusí mať žiadne zmeny správania, dokonca ani tendenciu si ranu lízať.
Ostatné dni sú pre každého psa individuálne a záležia aj od tipu stehov.
Rada pre vás: Správajte sa štýlom: "Nič sa nedeje. Všetko je normálne. Je to bežné." Potom to aj psík berie normálne. Pri Linde som sa bála, stále ju kontrolovala, rozmaznávala, tak to, potvorka, využila. Kvôli tomu, že som jej dávala najavo môj strach a nepokoj, začala sa tak správať aj ona. Čím viac psovi naznačujete, že má nejaký problém, tým skôr ho aj bude mať. Teraz pri sučkách a ich opatere sa len občas pozriem čo a ako a beriem to úplne normálne, potom to tak berie i sučka. Správajte sa akoby to boli bežné dni.
Niektorý veterinári už dávajú laicky povedané "vnútorné" stehy. Sú šité vláknami na chemickej báze, ktoré sa po určitom období (spravidla 14 dní rozpadnú. V takomto prípade si pes môže ranu lízať. Potom je steh vonkajší, klasický: môže byť šitý silónom, alebo opäť vláknami na chemickej báze. Pes si ani v jednom prípade nemôže ranu lízať.
Typy ako zabrániť lízaniu:
Tričko: Oblečiete psíkovi ľudské tričko. treba ho obliecť cez hlavu, predné labky vsunieme do rukávov. Podľa potreby skráťte, prispôsobte dĺžku rukávov a trička.Tesne pred zadnými labkami ho previažte šnúrkou, alebo látkou. Ak si psíček vyzlieka tričko previažte ho aj tesne za prednými labkami. Najideálnejšie je tričko ku krku, či roláčik. Zabránite tak vyzlečeniu. Ja používam len tričká. Pes si na ne spomedzi všetkých možností zvykne najrýchlejšie.
Plastový golier: Ja osobne s ním nemám dobré skúsenosti. Tričkom zabránite aj "zašpineniu rany", čo v tomto prípade nie je možné. Psy si na goliere ťažko zvykajú. Rozširujú zvuk čo im je nepríjemné, obtiažne s ním jedia a pijú.
Gáza (pružný prispôsobivý tkaný materiál, pruban): Od veterinára môžete dostať aj akúsi pletenú gázu. Natiahne sa na psíčka ako ponožka, ktorá sa presne prispôsobý tvaru a veľkosti tela. Urobia sa iba dierky na predné labky. Pes si ju nevie vyzliecť.
Prvý týždeň: Nedovoľte psovi behať, skákať ani aportovať. Venčite len na vodítku, aby ste psíkovi zabránili v behaní a jašení. Môže len kráčať. z toho aj to priberanie. Ja som moju sučinku venčila na vodítku len 4 dni, pochopila, že nemá behať tak mohla byť navoľno. Ak je však temperamentná použite radšej vôdzku.
Druhý týždeň: Už môže behať. Nedovoľte jej skákať, agility v tomto období nie je vhodné.
Po 14 dňoch: Už môže robiť čo len chce.
Pri akýchkoľvek problémoch sa poradte s vašim veterinárnym lekárom.
Katarína Kopálová, OZ Túlavá labka - www.tulavalabka.sk